Jak začít pohybem? Začněte správnou chůzí

Průměrná doba čtení: 3 min.
Autor: Kateřina Šístková

Zdravý životní styl dnes představuje obrovský trend a zahrnuje mnohé aspekty jako je zdravé stravování, aktivní pohyb a pohybová aktivita a duševní pohoda. Mnoho lidí má ale problémy s tím, že neví, kde a jak začít. V tomto článku se budeme věnovat konkrétně pohybu a tomu, jaký typ aktivity si pro začátek vybrat, jak se k pohybu motivovat a vytvořit si na pohyb určitý návyk.

Tou nejjednodušší a zároveň nejpřirozenější aktivitou je obyčejná chůze. Je i na rozdíl třeba od běhu dosti šetrná vůči kloubům, jelikož zde nejsou tak tvrdé nárazy, a proto se doporučuje jedincům v každém věku. Pokud je tedy někdo, co se pohybu týče úplný začátečník, jednoznačně by měl volit chůzi. Avšak chůze by měla mít také svá pravidla. Obecně je známo, že aby měla chůze nějaký významnější účinek na vytrénovanost, správnou funkci kardiovaskulárního systému, pálení kalorií a celkový pozitivní vliv na pohybový aparát, měla by se vyvíjet rychlost kolem 5 km/hod. Chůze by tedy měla být spíše svižnějšího rázu než pomalá procházka. Vzdálenost si jedinec může určit sám dle svých možností a schopností, může začít s chůzí na vzdálenost 1-2 km a postupně zvyšovat vzdálenost podle toho, jak se bude cítit. Hlavně v začátcích by se člověk neměl velmi přetěžovat, to dokáže člověka spolehlivě odradit. Je nejdůležitější, aby to člověka bavilo, viděl v tom smysl a bylo mu příjemně. Chůzi byste měli do svého života zařadit alespoň 3x-4x týdně. Ale samozřejmě není problém chodit každý den, jelikož zvláště po kratší chůzi není potřeba nějaké dlouhodobější regenerace.

Mezi největší benefity chůze řadím to, že vlastně nepotřebujete žádnou speciální výbavu, pohybujete se na čerstvém vzduchu, můžete ji provozovat kdekoli a kdykoli a je velice vhodná i pro lidi s obezitou, pro které je to ten nejlepší možný začátek jejich cesty za pohybem.

Pro určitou motivaci a vytvoření návyku je asi nejlepší možností sestavit si nějaký plán a dát si ho někam, kde bude pořád na očích. Například zapisovat si do kalendáře dny, kdy chci jít na procházku. Nebo jsou dnes velmi populární sportovní hodinky, kde si můžete nastavit například denní cíl kroků nebo si s přáteli vytvořit krokovou výzvu. Motivace by měla nejlépe vycházet z vás samotných, chtít sám pro sebe něco dělat a něčeho dosáhnout. Návyk se začíná tvořit individuálně, u některých se může vytvořit během 3 týdnů u jiných zas za 2 měsíce. Důležité je přesvědčení, že to, co dělám je správné a pomáhá mi to se dále rozvíjet a zlepšovat.

Kateřina Šístková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *